6x jednodenní výlety z Londyna

7x jednodenní výlety z Londýna

Pokud stejně jako já milujete kostýmové příběhy a historické fikce, nejspíš vaší pozornosti neušel ani netflixový hit Bridgerton, natočený podle knih Julie Quinn. Kromě dobře vystavěných zápletek (a skvělému hereckému obsazení) mě nadchly také lokace, která filmaři využily jako kulisy příběhu. Obzvlášť mě potěšily záběry míst, které jsem sama navštívila. 🙂

Už při prvním pobytu ve Velké Británii jsem se zamilovala do anglické historie a architektury. Během pětiletého pobytu v Londýně jsem podnikla nespočet výletů do okolí metropole. Tady jsou moje nejoblíbenější. Znáte je všechny?

1. Hampton Court Palace

Bláznivý výlet do paláce Jindřicha VIII.

Do známého sídla anglických králů jsme se chystali strašně dlouho, ale vždycky nám do toho něco vlezlo. Došlo to tak daleko, že jsme se jedno volné pondělí prostě naštvali a ráno po snídani si řekli: Jedeme! Vyrazili jsme na nádraží Waterloo Station, abychom zjistili jsme, že vlaky ten den nejezdí. Problém na trati. V Londýně nic překvapivého… No nic. Přes hodinu jsme pak čekali v Clapham Junction na náhradní autobus, který se doslova ploužil a do cíle jsme dorazili až ve tři odpoledne! Na prohlídku rozlehlého paláce jsme tak měli necelé dvě hodiny.

Zahrady kolem paláce Hampton Court

Královský palác Hampton Court Palace se nachází 12 mil jihozápadně od Londýna. Stavbu paláce inicioval v roce 1514 kardinál Thomas Wolsey, hlavní ministr krále Jindřicha VIII. Toho ovšem potkal stejný osud, jako mnohých králových rádců, kteří po čase upadli v Jindřichovu nemilost.

Palác se stal nakonec jedním z Jindřichových nejoblíbenějších sídel. Nejen interiéry, ale také přilehlé zahrady jsou opravdu impozantní a jen lituji, že jsme tam nemohli strávit víc času. O důvod navíc se tam jednou vrátit! V současné době je palác v majetku královny Alžběty II. a koruny.

2. Kew Palace

Královské botanická zahrada Kew Gardens a Kew Palace

Jen 30 minut jihozápadně od centra Londýna se nachází Královská botanická zahrada Kew Gardens, která právem patří k nejkrásnějším zahradám svého druhu. Uprostřed rozhlehlého areálu stojí také jedno z bývalých sídel královské rodiny – Kew Palace.

Královský palác v areálu Kew Gardens se datuje do roku 1631. Královská rodina ho využívala mezi léty 1728 – 1818 (1844) a bylo to právě v Kew Palace, kde vyrostl král Jiří III. (neprávem také nazývaný „šílený“) a stal se domovem také pro jeho manželku Charlotte (ano té královny Charlotte, která byla předlohou pro postavu z fiktivního seriálu Bridgerton.) a jejich patnáct dětí.

Domem, který je otevřen veřejnosti, vás uvedou průvodci v historických krojích. Vedle tzv. Holandského domu se nachází také servisní křídlo z 18. století, bývalá chata hospodáře, varna a kuchyňský blok.

V areálu botanické zahrady návštěvníci mohou dále spatřit Chatu královny Charlotte, Velkou Pagodu a za zmínku stojí rovněž Palm House a nádherná japonská zahrada.

3. Leeds Castle

Perfektní den na hradě královen. Tak bych popsala návštěvu jednoho z nejkrásnějších hradů v anglickém Kentu, který se nachází na dvou ostrovech uprostřed jezera.

Původní normanská pevnost se stala ve 13. století královským palácem Eduarda I. a jeho ženy Eleonory Kastilské. Za dobu své existence byl hrad domovem šesti středověkých královen – kromě zmíněné Eleonory, zde žila také královna Isabella, Filipa z Hainhaultu, Johanka Navarrská, Kateřina z Valois a Kateřina Aragonská (první manželka Jindřicha VIII.). Alžběta I. zde byla dokonce nějaký čas vězněna před svou korunovací.

Zámecký areál a zahrady jsou otevřeny veřejnosti, část stavení slouží také pro ubytování hostů. Během naší návštěvy se zde konal jarmark se středověkými slavnostmi, a kromě prohlídky zámeckých komnat jsme se projeli loďkou po jezeře.

4. Strawberry Hill

Milé překvapení jako z pohádky.

Strawberry Hill House – často nazývaný jednoduše Strawberry Hill – je malý gotický hrad z 18. století, který se nachází v Twickenhamu v Londýně.  Sídlili zde například slavné literární osobnosti – Alexander Pope a Horace Walpole a dnes je budova s parčíkem a kavárnou otevřena veřejnosti.

Malý tip: Procházka kolem řeky Temže od Strawberry Hill k městečku Richmond upon Thames.

5. Windsor Castle

Odpolední čaj s královnou.

Necelou hodinku vlakem od Londýna se nachází královská rezidence ve Windsoru v hrabství Berkshire, která je silně spojena s britskou královskou rodinou a ztělesňuje téměř tisíciletí architektonické historie.

Hrad Windsor dodnes slouží jako funkční palác. Královna využívá hrad jako soukromý dům i jako oficiální královské sídlo, kde plní určité formální povinnosti.

V kapli svatého Jiří se slavilo mnoho královských svateb a jsou zde pohřbeni někteří členové rodiny současné královny. Ve starobylé kulaté věži sídlí Královský archiv a Královská sbírka fotografií.

6. Oxford

Víc než jen Harry Potter.

V hrabství Oxfordshire, jen 90 km severozápadně od Londýna, se nachází domov Oxfordské univerzity, nejstarší univerzity v anglicky mluvícím světě. Kromě univerzitního areálu tolik zpopularizovaného knihami o Harry Potterovi, vás v Oxfordu zaujme také architektura z pozdní anglosaské architektury a vůbec maloměstská přátelská atmosféra.

Ve „městě snových věží“ je středem pozornosti akademická obec. Než se ale vydáte do uliček pro pěší, podívejte se na oxfordskou světoznámou univerzitu z vrcholu Carfax Tower.

7. Cambridge

Gondola, trhy a univerzitní campus.

Starobylé anglické univerzitní město a administrativní centrum hrabství Cambridgeshire, které se nachází 80 km na severovýchod od Londýna, se stalo důležitým obchodním centrem už v době římské a vikingské.

Panoramatu města dominuje několik vysokoškolských budov spolu s věží Panny Marie a kostela anglických mučedníků. Univerzita Cambridge byla založena v roce 1209. Mezi budovy univerzity patří kaple King’s College Chapel, Cavendish Laboratory a Cambridge University Library a jednou z nejoblíbenějších atrakcí nejen pro návštěvníky města je projížďka loďkou po řece Cam.

Roky strávené v Londýně inspirovaly také moji nejnovější knihu #SLEDUJmě >>>

Komentáře