Ztraceni na cestě do Liberty State parku

Zdá se, že předtím než vylezu na samotnou sochu Svobody, nejdříve si ji prohlídnu (a vyfotím) hezky ze všech stran. Tentokrát jsme totiž vyrazili do parku s příznačným názvem: Liberty State.

Poprvé jsme se vydali nejen do jiného města, ale zároveň i do jiného státu – konkrétně New Jersey. Zní to trochu dramaticky, ale ve skutečnosti to je jen přes řeku. Jako dopravní prostředek jsme zvolili opět oblíbené ferry. Plavidlo ve žluté barvě bylo mnohem menší, než to, co nás vezlo na Staten Island. Odjíždělo každou půl hodinu ze západní části dolního Manhattanu, jen pět minut pěšky od Světového finančního centra. Než plavidlo dorazilo, stihli jsme i čaj v kavárně Laughing Man, která se nachází hned naproti zastávce, a kterou vlastní herec Hugh Jackman.  Mimochodem, můj čaj byl opravdu výborný!

5

Když jsme se konečně nalodili, zjistili jsme, že za lístek bylo možno platit pouze hotově. Byly to sice jen 4 dolary na osobu a cestu, my ovšem měli dohromady sotva dva. Zbytek padl na čaje v kavárně. Kreditní karta nám v tu chvíli byla naprosto k ničemu. Naštěstí holka na lodi jen mávla rukou a nechala nás jet zadarmo! Přece jenom to nebyla naše chyba, že jim přístroj na karty, zrovna ten den nefungoval!

Taky nedělejte tu chybu, že vystoupíte hned na první zastávce.  My ji udělali. Z břehu zastávky Warren Street jsme pak jen s otevřenou pusou koukali, jak si to plavidlo namířilo k protějšímu břehu s širokým nápisem Liberty Landing Marina – nemusím zdůrazňovat, že to byl ve skutečnosti náš cíl cesty.

Liberty State Island  (7)

Pokud se vám přihodí něco podobného, tak prostě počkejte na další loď. Přijíždí přece každou půl hodinu. Nebuďte jako my a nehledejte na googlu, jak se na protější poloostrov dostat jinou cestou, nedej bože pěšky!

Nebyla to ta nejhezčí cesta a trvala rozhodně víc jak půl hodinu. Chvílemi jsem až propadala panice – kam jsme to zase vlezli! Jen posuďte sami!

Liberty State Park7

A co je v parku vlastně k vidění?

Liberty State park se rozkládá na 490ha zelené plochy, v těsné blízkosti ostrova Ellis a ostrova se sochou Svobody. Jsou z něho především naprosto úžasné pohledy na Manhattan. Tentokrát ze západní strany a podle mého subjektivního názoru, jsou to ty nejhezčí.

Park je otevřen denně od 6hod do 22hod a nabízí bezpočet rekreačních aktivit, 2 míle promenád a piknikové plochy. My jsme navštívili jen jeho severní část u řeky Hudson.

Park býval také jediné místo v New Jersey, ze kterého jezdily lodě na ostrov Ellis a ostrov se sochou Svobody. Ten minulý čas je správně. V roce 2012 se hurikán Sandy podepsal i na tomto parku, konkrétně na přístavišti, které zanechal doslova v ruinách a historické budově terminálu, která je od té doby uzavřena veřejnosti.

Liberty Staten Park1 (30)

Centrální železnice New Jersey v Liberty State parku je historické nádraží, které bylo od roku 1892 až do 1954 spojeno s osudy evropských migrantů. Ti si, poté co byli uvítání sochou Svobody a zaregistrováni na vedlejším ostrově Ellis, zakoupili  právě na tomhle terminálu jízdenky na vlaky, které je pak rozvezly do nových domovů po celých Spojených státech.

V blízkosti historické budovy se nachází také památník “Empty Sky”, který je oficiálním památníkem na útoky na World Trade Center z 11. září. Dvě paralelní stěny s vyrytými jmény obětí jsou orientovány směrem k místu bývalého WTC.

Liberty State Park1

Zastávka ferry z parku zpátky na Manhattan se nachází u místní restaurace – Liberty House Restaurant, kam jsme si i my zašli na odpolední kapučíno. V patře rozlehlé budovy zrovna probíhala svatební hostina. Musím říct, že na oslavy a svatby je tohle místo jako stvořené. Stejně tak jako na večerní posezení.  Ty výhledy na panorama Manhattanu jsou odtud k nezaplacení… Tedy pokud si nedáte to zmíněné kapučíno za pět dolarů!

Liberty State Park8

Liberty State park mě překvapil. Rozhodně je to úžasné a neotřelé místo na piknik, nebo na podvečerní relaxaci po celodenním běhání po dolním Manhattanu. Jak jsem už napsala v úvodu. Plavidla ferry sem jezdí každou půl hodinu až do 20:30 během týdne a 19:30 o víkendech.

Mimochodem, zpátky se nám podařilo jet opět zadarmo. Snažili jsme se v parku najít automat, abychom vybrali nějakou hotovost. Když jsme konečně jeden našli – nefungoval!

Liberty State Park4

Komentáře