Williamsburg – brooklynská čtvrť mnoha tváří

Williamsburg – brooklynská čtvrť mnoha tváří

Hledání nového bydlení, nebo práce, může být poměrně stresující. Zvláště pokud jste se zrovna přestěhovali nejen z jiného města, ale také z jiného státu. Má to však jednu neocenitelnou výhodu: člověk se při hledání dostane často do míst, kde předtím nikdy nebyl a která by ho často ani nenapadlo navštívit. I tak se totiž dá poznávat město a jeho čtvrti. Vzhledem k tomu, že jsem se za posledních deset let stěhovala čtyřikrát, mám v tomto bohaté zkušenosti.

Jeden takový pracovní pohovor mě totiž zavedl do brooklynské čtvrti Williamsburg.

22

Pohovor byl brzy ráno. Po cestě z metra jsem procházela kolem velké školní budovy. Studenti, povětšinou ve školních uniformách spěchali na začátek vyučování. Nic zvláštního. Tedy až do té doby, než jsem se přiblížila ke vchodu do školy, před kterým stáli tři uniformovaní policisté. „Tak mládeži, už to znáte. Všechno z kapes a otevřít tašky!“ Za rohem stálo hned 6 policejních aut. Jope. Na co si v mládí zvykneš, v pozdějším věku ti přijde úplně normální

17

Williamsburg je jednou z nejpopulárnějších a nejdynamičtějších čtvrtí Brooklynu, kde se snoubí staré a s novým, moderní s tradičním.

Je to místo plné inspirace. Můžete si být jisti, že v jedné z nesčetných kaváren se na počítači rodí budoucí bestseller. Při pracovním obědě v dobré restauraci zase nápady na příští festival alternativního umění. V postranních ulicích možná potkáte i vyhledávače lokalit, kteří zrovna hledají ideální místo na natáčení příštího videoklipu světoznámé hvězdy, nebo jen nadšence pořizující záběry pro youtube. Před zdmi s grafity často pózují modelky, nebo náhodní turisté. A prázdné prostory průmyslové budovy se  právě proměňují na dočasnou galerii.

12

Přijďte také nasáknout tvůrčí energii a mladistvou atmosféru!

Williamsburg je jakousi mekou pro mladé kreativce poslední dekády. Někteří ho dokonce v určitých aspektech srovnávají s východním Berlínem. Vzhledem k tomu, že jsem v Berlíně nebyla, nemohu toto tvrzení potvrdit ani vyvrátit. Ať posoudí každý sám.

28

To vše se odehrává na pozadí starých průmyslových budov, opuštěných skladišť a řadových obytných domů, které jsou v plném kontrastu s novou výstavbou drahých výškových budov na nábřeží řeky East River.

Williamsburg není tak úhledný a architektonicky jednotný jako jiné brooklynské čtvrti.

Williamsburg je dokonalý mišmaš.

Čtvrť bývala těžce průmyslovou oblastí, obydlená většinou židovskými rodinami, první generací italských imigrantů a přistěhovalců z Puerto Rica. Počátkem 90. let se stala sousedstvím umělců a absolventů vysokých škol, kteří se sem stěhovali z předraženého Manhattanu. Díky jejich vlivu se toto sousedství stalo jedním z nejoblíbenějších v Brooklynu, s výbornými restauracemi, bary a obchody.

Průmyslové haly byly zrekonstruovány a přeměněny na nádherné a gigantické urbanistické byty. Nejen ty přetváří Williamsburg z nového East Village na novou SoHo.

19

5 důvodů proč navštívit Williamsburg

1. Jídlo a zase jídlo

Chcete zakusit ty nejlepší hamburgery v Brooklynu? Jste na správném místě. Nikde jsem neviděla tolik originálních restaurací. Nikde jsem se tak dobře nenajedla (a přejedla), jako právě zde. Guacamole, čerstvé Fish Tacos a maso z grilu na všechny způsoby. O tom se mi zdá ještě teď!

26

2. Nejen pivo

Možná vás to překvapí, ale Brooklyn byl kdysi domovem mnoha velkých pivovarů. Na tradici pivovarnictví navázal pivovar Brooklyn Brewery, kam se i vy můžete dojít podívat.

Návštěva pivovaru, případně některého z místních barů určitě potěší nejen náročné středoevropské konzumenty. Ve Williamsburgu je prý dokonce víc barů, než restaurací. A také spousta klubů!

14

3. Nákupy

Pokud rádi nakupujete nejen vintage oblečení, Williamsburg má pro vás hodně co nabídnout, včetně různých cenových relací. Jsou tu prý jedny z nejlepších butiků v Brooklynu. Stačí si projít třeba takovou ulici Bedford.

Od dubna do listopadu se zde konají i populární trhy se vším možným. Ten nejznámější je The Brooklyn Flea. Ve stejném prostoru najdete i Smorgasburg –  trh s potravinami. Místo trhu se starožitnostmi a vintage oblečením tam najdete potravinářské stánky a restaurace, které nabízejí místní produkci.

15

4. Umělecká scéna

Williamsburg je plný kreativních lidí, kteří po většinou mají své „denní“ zaměstnání, ale libují si ve své „skutečné“ práci jako hudebníci, výkonní umělci nebo spisovatelé. Důkazy toho máte snad na každém kroku.

Samotnou kapitolou jsou GRAFITY.

New York je proslavený tradicí „umění ulice“ a grafity. Jedny z nejlepších ukázek můžete vidět právě v ulicích Williamsburgu.

25

5. Venkovní a jiné aktivity

Při návštěvě čtvrti nezapomeňte navštívit alespoň jeden z místních parků. McCarren Park má baseballové a basketbalové hřiště, běžecké tratě, včetně těch pro psy. Nejznámější je však East River park. Najdete ho hned vedle místa, kde se konají trhy Brooklyn Flea / Smorgasburg. Krásný park s úchvatným výhledem na Manhattan a malou písečnou pláží je otevřený pro veřejnost. Se zakoupenými dobrotami z potravinářského trhu si tam klidně můžete sednou k jednomu z piknikových stolů, případně na trávu a poté si dopřát pěknou procházku podél vody. Do parku sice můžete přinést jídlo, ale pozor není povolen alkohol ani psi.

27a

Jak se tam dostanete?

Nejjednodušší způsob, jak se dostat do Williamsburgu z Manhattanu, je metrem L do stanice Bedford Avenue. Ocitnete se tak hned v centru dění. Pokud pojedete z Queensu nebo jižní Brooklynu, stačí to vzít G vlakem do stanice Metropolitan Avenue. Bedford Avenue je jen o pár bloků dál.

Další alternativy jsou pěšky, na kole, nebo po vodě.

Na první dvě varianty využijete Williamsburg Bridge, most, který spojuje Williamsburg s manhattanskou čtvrtí Lower East Side. Pohledy z centra mostu pak budete mít jako bonus.

Také tu má zastávku vodní Ferry. Nejvýhodnější v tomto případě je vystoupit na zastávce North 6th Street.

27c

Tuhle možnost jsme zvolili i my při jedné z návštěv Williamsburgu. Lodí jsme se nechali dovést na druhý břeh v úrovni 34. ulice. Odtud je to jen kousek k budově Spojených Národů, Grand Central station, nebo Empire State Building.

Když jsme čekali na loď, můj pohled zaujaly nové výstavby kolem parku. Především Northside Piers, bytový komplex postavený hned vedle vody s fantastickým výhledem na Manhattan a úžasnou terasou. Bydlet na takovém místě by rozhodně nebylo vůbec špatné… Nedávno jsem v novinách dokonce četla, že i ceny za bydlení ve Williamsburgu  začaly po dlouhé době mírně klesat!

27b

Komentáře