Výlet do Riverdale a Wave Hill. Tuhle část Bronxu si zamilujete!

Když mi bývalý šéf vyprávěl, že se chystá na důchod přestěhovat do zakoupeného domečku v Bronxu, trochu jsem si klepala na hlavu. Měla jsem ještě v živé paměti historky spolupracovníků, kteří v tomto newyorském obvodu bydleli. A nebyly zrovna nejveselejší… Nevalná pověst ho dalece předchází, nicméně pro návštěvníky New Yorku  skrývá i mnohá příjemná překvapení.

Byla by škoda Bronx automaticky vyškrtnout z itineráře. Stačí jmenovat nádhernou Newyorskou botanickou zahradu, která je doslova oázou uprostřed velkoměsta a jedno z největších ZOO na světě. Arthur avenue je zase známá pro vynikající italskou kuchyni a častokrát přezdívaná „pravé“ Little Italy. A nesmím zapomenout ani na sportovní fandy, pro které je návštěva stadionu Yankees přímo povinností.

Není Bronx, jako Bronx. Vítejte v Riverdale!

Riverdale je bohatá rezidenční čtvrť v severozápadní části Bronxu. My jsme se tam vydali o listopadovém víkendu a musím říct hned na úvodu, že to byl jeden z našich vůbec nejhezčích výletů.

Prostředí mi nesmírně připomnělo londýnskou čtvrť Hampstead Heath. Sama bych si dokázala představit v takové čtvrti bydlet. Zvlášť v kombinaci s krásným podzimním dnem to tam vypadalo přímo idylicky. Nádherné vily obklopené zelení. Klidné ulice, úzké chodníky. Maloměstská atmosféra.

Asi ne náhodou se právě v Riverdale nachází i rodný dům bývalého amerického prezidenta J.F.Kennedyho.  Riverdale je nejen jednou z nejdražších čtvrtí v New Yorku, zároveň se může pyšnit statusem čtvrti s nejnižší kriminalitou. Žije v ní pře 50 tisíc obyvatel. Zvlášť početné je židovské obyvatelstvo.

Při procházením Riverdale na cestě do Wave Hill, který byl naším pomyslným cílem, jsme prošli i kolem jednoho z menších parků. Bell Tower parku u Henry Hudson Parkway dominuje vysoký kamenný památník z roku 1930.

Wave Hill

Jak jsem již na předchozích řádcích zmínila, cílem našeho výletu byl Wave Hill, kombinovaná botanická zahrada a venkovní galerie, která se nachází v tzv. Hudson Hill. Od stanice metra v Riverdale jsme tam došli během půl hodiny.

Na pozemek se platí vstup 8 dolarů a je otevřen od úterý do neděle. My jsme tehdy využili akci sobotního vstupu zdarma mezi 9.-12.hod.

Jen co projdete vstupní branou, rozprostře se před vámi zahrada s naprosto dech beroucím pohledem přes široké údolí s protékající řekou Hudson a protějšími břehy New Jersey Palisades. V období října a listopadu jsou navíc vysoké svahy zbarveny do podzimních tónů a po řece proplouvají v pravidelných intervalech výletní lodě. Výhled je odtud opravdu luxusní.

Vstupní zahradě vévodí centrální pergola s květinovou výzdobou. Když je hezky, můžete si u ní sednout na jednu z dřevěných židlí, nebo jen tak na trávník a kochat se okolím.

 

Co všechno lze v zahradách Wave Hill vidět?

Na pozemku o rozloze 28 hektarů se kromě různorodých zahrad a zákoutí nacházejí i dva zachovalé historické paláce, které jsou na seznamu Národního rejstříku historických památek:

Dům Wave Hill

Nejstarším ze stavení je palác stejného jména, který pochází z roku 1843. Kromě rotačních sérií uměleckých výstav a exponátů výtvarného umění, zde v prostorném sálu Armor Hall probíhají pravidelná koncertní odpoledne.

Najdete zde i kavárnu s venkovní terasou. My jsme si tam dali nejen malý oběd, ale po pozdější procházce lesem i kávu se zákuskem.

Zajímavostí je i to, že zde na konci 19. a počátku 20. století žilo mnoho významných osobností, Wave Hill býval svého času i rezidencí Marka Twaina (1901-1903). V roce 1960 bylo panství dáno městu New York a Wave Hill je nyní kulturním centrem se zahradou.


Glyndor House

Druhý největší dům na Wave Hill pochází z roku 1927 a v jeho prostorách se nachází další umělecké galerie.


Součástí veřejného parku Wave Hill jsou také:

  • Alpský dům a suchá zahrada (Alpine House a Dry Garden)
  • Vodní a jednokřídlová zahrada (Aquatic & Monocot Garden)

  • Herbert & Hyonja Abrons Woodland, 10 akrů  lesa s lesními cestami.
  • Marco Polo Stufano Conservatory, včetně kaktusové místnosti a tropické místnosti.

  • Trvalá květinová zahrada (The Perennial Flower Garden)
  • Divoká zahrada (Shade Border, Elliptical Garden, Conifer Slope, Wild Garden)

Můj celkový dojem?

Kdyby byl Wave Hill blíž Manhattanu, byla bych tam snad pečená vařená! Je to opravdu krásné kouzelné místo na procházky, pikniky a rozjímání.

 

Ještě jeden malý tip nejen na podzimní výlet:

Z Manhattanu jsou na podzim pořádány speciální parníkové zájezdy do blízkých hor – Bear Mountain, které jsou prý velmi zajímavým místem pro procházky a jiné venkovní aktivity. Musím říct, že nás myšlenka na podobný celodenní výlet poměrně nadchla a pokud ne letos, tak příští rok na jeden takový vyrazíme. Dostat se tam můžete nejen po vodě, ale i speciálně vypravovanými autobusy z Manhattanu.


 

 

 

Chystáte se do New Yorku? Řešíte co, kdy, kam a za kolik? Stáhněte si e-book New York volá! Dozvíte se 9 tipů, jak z návštěvy města vytěžit maximum a nestrhat se při tom. E-book si stáhněte ZDE>>>

 

PS: Zaujal vás článek? Neváhejte a sdílejte, aby se třeba i vaši známí inspirovali k cestě! Pokud jste zmíněnou oblast sami navštívili, zajímají mě vaše postřehy! Podělte se o zkušenosti a vlastní tipy v komentářích.

 

Komentáře