Třešňový sad v obležení a japonský samuraj

Třešňový sad v obležení a japonský samuraj

Měl to být víkendový piknik pod rozkvetlou třešní. A zase se to nějak zvrtlo (zvrhlo taky).

Brooklyn Botanical garden 2 (1)

 Tentokrát jsme vyrazili do botanické zahrady v Brooklynu. Stejně jako do zahrady v Bronxu, tak i do té brooklynské bychom se ve všední den dostali stejným metrem (5), jen opačným směrem. Už ale víme, že  linka 5 o víkendu mimo Manhattan nejezdí (?) a tak jsme museli zvolit jinou trasu s více přestupy. A zase ne úplně šťastně.  Na druhý vlak jsme čekali čtvrt hodiny a nic. Nastoupili jsme tedy do jiného, který jel také do Brooklynu s tím, že pak přestoupíme jinde. Když jsme dorazili na nástupiště dalšího vlaku, cedule ukazovala, že příští vlak přijede za 18 minut! Cesta metrem, která by nám v týdnu trvala maximálně půl hodiny, se o víkendu zdvojnásobila! Ty šílené intervaly mezi některými vlaky opravdu nechápu. Zlaté metro C v Praze…

Nakonec jsme se na nějaké čekání na metro vykašlali a rozhodli se dojít zbývající část cesty pěšky. Po oblačném týdnu, konečně vysvitlo sluníčko, tak jsme si ho chtěli pořádně užít. Cesta nám tak trvala o hodinu a půl déle, než jsme původně plánovali.

Procházka po brooklynské ulici Flatbush avenue byla nakonec příjemným zpestřením.

Brooklyn Botanical garden 1 (11)

V prostoru mezi náměstím Grand Army Plaza a vstupem do Prospekt parku, který je takovým „brooklynským Central parkem“, se každou sobotu pořádají místní farmářské trhy (Brooklyn Greenmarket). V blízkosti vstupu do botanické zahrady se pak nachází i Brooklynská veřejná knihovna a muzeum.

Klidný slunečný den v botanické zahradě? Ani náhodou…

Už fronta na vstupenky nás mohla připravit na to, co nás následně čekalo. Tolik lidí na jednom místě jsem už dlouho neviděla a v botanické zahradě rozhodně nečekala. Místo pohodové procházky a obdivování rozkvetlých keřů a záhonů jsme měli jediný cíl – utéct z davu! Bohužel bez šance.

V zahradě se totiž konaly hned 2 festivaly najednou. Na ten s názvem Cherry Blossoms jsem se i já původně těšila. Zlákaly mě fotografie místního třešňového sadu, který na obrázcích vypadal naprosto idylicky, jako stvořený pro piknik.

Brooklyn Botanical garden 2 (2)

Při naší návštěvě však byl mezi řadami rozkvetlých stromů postaven obří bílý stan a pod stromy hlava na hlavě! Tak krásné místo by to bylo, kdyby v tu chvíli nevypadalo jako londýnská Oxford street v pátek odpoledne, nebo pražský Staromák při šampionátu v hokeji. Při návštěvě parku se opravdu nechcete prodírat davem.

Brooklyn Botanical garden 2 (7)

Brooklyn Botanical garden 2 (3)

Odpoledne se pak z pódia u stanu ozývala japonská rocková hudba! Prostě romantika a pohoda na druhou!

Ten druhý festival – Sakura Matsuri – byl totiž spojený s oslavou 100. výročí založení místní japonské zahrady. Ta je opravdu krásná. Jen ten všudypřítomný dav kazil jinak hezký zážitek. Nemám ráda, když do mě při focení někdo strká, případně remcá, že zastávkami blokuji plynulý provoz!

Brooklyn Botanical garden 1 (21)

Brooklyn Botanical garden 1 (8)

Mimochodem, třešně prý mají speciální význam právě v japonské kultuře. Reprezentují nestálost či pomíjivost povahy života. Rozkvetlé třešně symbolizují obojí – narození a smrt, krásu a násilí. Z historického hlediska znamenaly také krátký, ale bohatý život samuraje.

Brooklyn Botanical garden 1 (18)

Pár takových jsme ostatně potkali i při procházce mezi zahradami. A nejen je. Aby toho nebylo málo, ten den si v botanické zahradě dali dostavení také příznivci japonských komiksů. Spousta z nich byla i stylově oblečena. Japonský komiks je pro mě španělská vesnice, takže jediné, co jsem dokázala pojmenovat, byl žlutý pokémon

Brooklyn Botanical garden 1 (10)

Brooklyn Botanical garden 1 (23)

Tak trochu mi to připomnělo náš příjezd do New Yorku. Během prvního měsíce, kdy jsem teprve začínala hledat práci, jsem většinu času trávila zkoumáním okolí. Abych se zabavila a poznala nové lidi, v nedalekém kulturním středisku jsem si našla seznam právě probíhajících kurzů. Pro nové studenty nabízeli první lekci zdarma. Hned jsem tam tedy zavolala a zapsala se na nejbližší volný kurz. Jen tak na zkoušku.

Kurz nesl název – Grafická novela. Znělo to dobře. Knížky mám ráda, grafická… s tím se také nějak poperu, myslela jsem si. Už při úvodním představování jsem však pochopila, že tam jsem tak trochu mimo mísu.

Pod slovem komiks si vždycky představím ty české, které jsem čítávala na střední škole, případně Supermana s Batmanem… Ty podivné postavičky, které kreslili moji spolužáci, k nim však měly hodně daleko. Nedivila bych se, kdyby někteří z nich byli mezi účastníky právě probíhajícího festivalu v botanické zahradě!

Bohužel můj výtvor na konci hodiny byl poněkud tristní, hodno žáka druhé třídy chtělo by se mi dodat… Možná jsem se měla nejprve přihlásit na kurz základů kreslení. V každém případě na druhé hodině mě už neviděli!

Brooklyn Botanical garden 1 (12)

Nepoučeni z minula jsme si ani tentokrát s sebou nepřinesli žádné jídlo ani pití. Velká chyba! Pokud v botanické zahradě v Bronxu byly dlouhé fronty u každého stánku s občerstvením, pak tady nabývaly přímo obřích rozměrů.  Ale za blbost se platí, a když si někdo s sebou nepřinese ani lahev vody, pak si musí hezky vystát i hodinovou frontu. Slunce v tu dobu pěkně pražilo, takže žízeň byla dvojnásobná.  O cenách raději nemluvě!

Brooklyn Botanical garden 1 (4)

Vzhledem k probíhajícímu festivalu, byla i nabídka občerstvení v japonském stylu. Kromě klasických hot dogů byly na menu i různé japonské pokrmy včetně sushi. Já sice nejsem milovníkem této kuchyně, ale když už tak už (a po hodinovém čekání cokoli) a koupila jsem si něco, co připomínalo plněný rýžový trojúhelník. No, chutnalo to jako tráva s neochucenou rýží. Tu švestkovou náplň jsem tam také marně hledala…

Alespoň ten hot dog nezklamal! Bohužel ani tady se nám nepodařilo najít klidné místo v trávě, a po pravdě se nám ho ani po tom dlouhém čekání hledat nechtělo. Zasedli jsme tedy na nejbližší trávník, s výhledem na proudící dav a plot staveniště.

A to bylo pořád piknik sem, piknik tam. Dvě botanické zahrady a pohoda na trávníku nikde!

Brooklyn Botanical garden 1 (15)

Komentáře