South Street Seaport – skrytý diamant dolního Manhattanu

South Street Seaport – skrytý diamant dolního Manhattanu

Co člověk neobjeví, když jde koupit vstupenky na muzikál! Nebyl to záměr, ale o to milejší překvapení, když jsme objevili zajímavou čtvrť přímo u řeky, jižně od Brooklynského mostu. Přitom historické lodě, které tam kotví, jsem zahlédla už z Brooklynského mostu a z protějšího břehu Brooklyn Heights.

IMG_5479

South Street Seaport je historickým jádrem starého přístavu. Oblast mezi Brooklynským mostem a ulicí John street byla dokonce vyhlášena chráněnou památkou a zcela zrekonstruována.

Nejbližší stanice metra je Fulton street (6). Pokud omylem vylezete o jednu zastávku dříve, nebo později, tak jako my, nic se neděje, snadno tam dojedete i po svých. Vzdálenosti mezi stanicemi v téhle části města nejsou nijak velké.

Seaport web (5)

Samotná čtvrť South Street Seaport je v úplném kontrastu s vedlejším finančním centrem. Malé obchůdky, útulné restaurace a kavárny. Nachází se zde také South Street Seaport muzeum, pro ty, které zajímají lodě, přístavy a jejich historie.

SSS 2

Čtvrti dominuje budova tržnice Fulton Market (otevřena v roce 1822), která je ovšem z důvodu rekonstrukce uzavřena. Pravidelně se však v přilehlých ulicích pořádají farmářské trhy a různé ochutnávky. Když jsme tudy procházeli my, zrovna se konala ochutnávka newyorských piv! Já jsem bohužel pestrou nabídku zlatavého moku k ochutnání neocenila. Ač Češka, pivo nepiji. Ještěže s námi šli dva kamarádi pivaři. Mimochodem podle jejich názoru to nejlepší pivo bylo odněkud z Brooklynu. Bohužel jsem si nezaznamenala název…

SSS 1

Mezi moly 15 a 17 kotví několik historických lodí. Během sezóny odtud odplouvají také výletní lodě. Jednu ze zastávek tu má i vodní taxi.

Seaport web (4)

Na břehu řeky mezi Brooklynským mostem a historickým přístavem momentálně probíhají velké stavební projekty, které by z čtvrti South Street Seaport měly vytvořit jednu z nových turistických destinací dolního Manhattanu a zatraktivnit tak celou oblast.

Pokud se tedy chystáte do New Yorku v roce 2017 nebo později, molo číslo 17 by už v té době mělo být jedním z žhavých míst na nákupy a večerní posezení.

Seaport web3

Opravdu příjemným překvapením však bylo vedlejší vyhlídkové molo s lavičkami a dřevěnými lehátky (někdo by je nazval postelemi). Tak trochu připomíná molo plovárny. Jen místo Vltavy a výhledu na Prahu 4, případně Barrandov, koukáte na řeku East river a protější Brooklyn a za vámi se tyčí mrakodrapy dolního Manhattanu. Je to jedno z těch míst, kde si jen sednete (ať už se svačinou, kafem nebo bez nich) a kocháte se pohledem na lodě kotvící u mola, nebo ty, které projíždějí kolem. Případně odtud můžete sledovat i vrtulníky, které přilétají a odlétají z kruhového stanoviště napravo, z jižního cípu Manhattanu.

Seaport web (2)

Je to další úžasné místo na piknik, nebo odpočinek s knihou. Jak to tak vypadá, tímhle tempem tu budu piknikovat ob den! A to jsem ještě nezmínila má oblíbená místa v Central parku!

IMG_4626

Trochu kultury nakonec – hurá na muzikál!

Na rohu ulic John street a Front street se u malého plácku s dětským hřištěm nachází oficiální prodejna vstupenek (TKTS), která byla náš původní cíl. Když jsme tam dorazili, nikdo jiný uvnitř nestál. Byli jsme tak první na řadě. Jaký to rozdíl, když si vzpomenu na ty nekonečné fronty před stejnou prodejnou vstupenek na Times Square! V seznamu představení se slevou, na ten samý nebo následující den, jsme si nakonec vybrali muzikál American in Paris.

Opravdu úžasná tečka dne!

Seaport web (7)

Komentáře