Okouzlující Nolita.

Okouzlující Nolita.

Podobně jako v Londýně, jsou i některé newyorské čtvrti známé pod módními zkratkami jako Soho, Noho, Tribeca, Nolita, nebo Dumbo. Krátká označení dlouhých názvů jednotlivých sousedství jim dodávají určitou trendovost a hlavně se daleko lépe pamatují. Kdo by také chtěl psát ve zprávě: Objevila jsem úžasnou restauraci v Triangle Below Canal Street…

I po čtyřech letech v New Yorku se z nás každý týden alespoň na jeden den stávají turisté. Objevujeme nová místa, procházíme ulice, navštěvujeme různé atrakce, nebo se vracíme tam, kde se nám předtím obzvlášť líbilo. Jen na Manhattanu mám několik oblíbených ulic, kterými se ráda procházím v jakémkoli ročním období, za jakéhokoli počasí. Jednou z nich je i Elizabeth street v Nolitě.

Nolita. Maličká čtvrť s vlastní identitou.

Malé sousedství je ohraničeno na severu ulicí Houston, na východě ulicí Bowery, na jihu ulicí Broome, a na západě ulicí Lafayette. Osou téhle mini čtvrti jsou pak tři vertikální ulice – Mott street, Mulburry street a Elizabeth street.

Zkratkové označení čtvrti znamená v překladu „Na severu Little Italy“ a začalo být účelově používáno realitními makléři, aby se oblast vyčlenila od sousedních čtvrtí a dodalo jí určité trendovosti.

Nolita byla totiž dlouho považována za součást Little Italy, nicméně časem ztratila jeho rozpoznatelný italský charakter a dnes má svoji vlastní identitu. Vlastně to, že se jedná o samostatnou oblast jsem se dozvěděla teprve nedávno. Procházela jsem tudy povětšinou při cestě ze Soho do Little Italy a naopak. A právě to nejlepší z obou sousedních čtvrtí se zde krásně snoubí a mísí v ideální kombinaci.

I přesto, že zde také potkáte nemalé množství návštěvníků, Nolita nepůsobí tak uspěchaně jako okolní čtvrti. Z jejích ulic vyzařuje zvláštní uvolňující energie. Možná proto tudy tak ráda procházím. Jako by to bylo místo, kde se v tom všem shonu můžete alespoň trochu nadechnout, uvolnit se, nabrat síly než zase zaplujete do některé z vedlejších rušných ulic.

Nolita kombinuje sofistikovaný půvab designérských butiků s jednoduchostí a pohodou útulných restaurací a kaváren. Toto módní a přátelské okolí přímo zve k zastavení a odpočinku. Pokud hledáte ulice bez hektické dopravy s venkovním posezením, tohle je vaše místo.

Malý tip: S italskou čtvrtí Nolitu stále spojuje nejen název a společná minulost. Každý rok v září se i v místních ulicích slaví Svátek San Gennaro. Možná si vybavíte jeho vyobrazení ve filmu Kmotr 2. Obě čtvrti – Nolita a Little Italy pořádají také letní trhy, které se táhnou po Mulberry Street.

 

Kostel Sv. Patricka

Pomyslným srdcem Nolity je basilika sv. Patricka. Právě do ní jsme zavítali jednu sobotu na organizovanou prohlídku katakomb při svíčkách. Znělo to zajímavě, takže jsme měli velká očekávání. Nic na tom neměnil fakt, že jsem si původně myslela, že půjdeme do Sv. Patricka na Páté avenue, který se nachází naproti Rockefellerovu Centru! Nevěděla jsem totiž, že svatí Patrickové jsou na Manhattanu dva! A jak jsem se později dozvěděla, nebyla jsem jediná…

Basiliku najdete na křižovatce ulic Mulberry, Mott a Prince. Práce na budoucím kostele započaly roku 1809 a stavba původně sloužila jako římskokatolická katedrála v New Yorku, dokud nebyla v roce 1879 otevřena ta nová na Páté avenue naproti zmiňovanému Rockefellerovu Centru. Původní katedrála sv. Patricka je tedy nyní farním kostelem – basilikou.

Agentura, která prohlídky katakomb pořádá, sídlí v budově bývalé školy na Prince Street, hned naproti kostelu. Zajímavostí je, že tam svá školní léta trávil například i Martin Scorsese, režisér filmu Gangy New Yorku, který se odehrává právě v tomto sousedství. Ostatně o problematice gangů nám vyprávěl i náš průvodce Brian.

PS: Samozřejmě jsme během prohlídky neměli v rukách opravdové svíčky. Kostel byl už jednou poničen požárem a během opravdové „války gangů“ mu hrozilo nebezpečí téměř neustále. I kvůli tomu, byla kolem pozemku kostela s původním hřbitovem vztyčena vysoká zeď.

Organizovaná návštěva kostela byla opravdu zajímavým ponořením do historie města a jeho obyvatel. Dozvěděli jsme se například, která ze scén filmu Kmotr se zde natáčela (křtiny), a že místní varhany jsou jedny vůbec z nejstarších v New Yorku. V katakombách mezi hrobkami a kamennými pomníky nám pak Brian vyprávěl zajímavosti o jeho „nejslavnějších obyvatelích“.

V kostele sv. Patricka se nachází například i hrobka majitelů prvních restauraci v New Yorku – rodiny Domenico a pochována tu je také Countess Annie Leary (1832-1919), známá figura newyorského společenského života na začátku 20. století, která se proslavila svou dobrotou a charitativní činností. Byla mecenáškou mnohých kostelů a byla to také ona, kdo daroval městu sochu Kryštofa Kolumba, která se nyní nachází na Columbus Circle blízko Lincolnova Centra. Perličkou je i to, že titul „countess“, tedy hraběnka, obdržela v průběhu života od samotného papeže, jako úplně první žena ve Spojených státech!

Organizovanou prohlídku jsme zakončili návštěvou malého hřbitova, jehož cihlové zdi obepínají pozemek kostela.

 

Láska prochází žaludkem i v Nolitě.

Nolita je také známá pro dobré jídlo za příznivé ceny. Obě skutečnosti mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Už několikrát jsme tam zavítali na nedělní brunch a pokaždé jsme odcházeli velmi spokojeni. Dokonce si troufám říct, že je Nolita jedním z našich top míst, kam se rádi vracíme na jídlo.

I po prohlídce kostela Sv. Patricka jsme si zašli na pozdní oběd do jedné z blízkých restaurací. Byl příjemný slunečný den, takže spousta předzahrádek byla plná. Měli jsme proto opravdu štěstí na stůl pro dva přímo u otevřeného okna na ulici ve velmi populární restauraci. Objednané jídlo bylo opravdu výborné (Brussel sprouts dokonce jedny z nejlepších jaké jsme v New Yorku jedli). Hlavní jídla stála v průměru 13-14 dolarů (bez daně), což je skvělá cena na newyorské poměry a místo, kde se restaurace nacházela!

Puck building

Další výraznou stavbou v sousedství je Puck building. Budova z roku 1885 se nachází na rohu ulice Houston a Lafayette. Na první pohled vás zaujmou zlaté sošky na fasádě domu. Obě zobrazují postavu Pucka ze hry Sny noci svatojánské od W. Shakespeara.

Budova se také objevila v nejednom filmu, nebo seriálu. Například vnější záběr Puck building je vidět v americkém televizním sitcomu Will & Grace, jako budova, kde pracuje postava Grace (Debra Messing). V roce 1989 se zde natáčely scény filmu Když Harry setkal Sally, kde došlo mezi protagonisty Harrym a Sally k hádce během svatby jejich nejlepších přátel, stejně tak jako místo Silvestrovské párty na konci filmu.

 

Moje nejoblíbenější místo v téhle části Manhattanu? Elizabeth Street Garden

Veřejná zahrada mezi dvěma bloky se vchodem z Elizabeth Street je otevřena přes den pro veřejnost. Pokud hledáte utajovaný jam, tu pravou oázu uprostřed velkoměsta, tohle je přesně to místo. Malá zahrada se stromy a sousošími rozsetými po necelém akru plochy vás naprosto okouzlí. Mě samotnou ještě dnes udivuje, že podobná místa na Manhattanu vůbec existují!

 

 

Chystáte se do New Yorku? Řešíte co, kdy, kam a za kolik? Stáhněte si e-book New York volá! Dozvíte se 9 tipů, jak z návštěvy města vytěžit maximum a nestrhat se při tom. E-book si stáhněte ZDE>>>

 

PS: Zaujal vás článek? Neváhejte a sdílejte, aby se třeba i vaši známí inspirovali k cestě! Pokud jste zmíněnou oblast sami navštívili, zajímají mě vaše postřehy! Podělte se o zkušenosti a vlastní tipy v komentářích.

Komentáře