Květinová oáza v Bronxu

Květinová oáza v Bronxu

Předpověď slibovala teplý víkend a po hektickém týdnu jsem měla chuť vyrazit někam do přírody. Kupodivu ani ve velkoměstě jako New York není problém taková místa najít. Naopak.

New York není jen Central park. Jen na samotném Manhattanu najdete nepřeberné množství parků a parčíků. Newyorská botanická zahrada se pak nachází v Bronxu a právě tam jsme se vydali i my na právě končící výstavu orchidejí.

Bronx Botanical garden 1 (2)

Bohužel metro (5), které bychom jinak použili na cestu, o víkendech nejezdí. Zvolili jsme tedy cestu metrem na 125 ulici a z ní navazující vlak.

Museli jsme si tak projít „strašidelnou uličkou“, jak jsem si pro sebe pojmenovala asi 150m vzdálenost mezi stanicí metra a vlakovým nádražím. Ani foťák jsem tentokrát raději nevytáhla. Přitom se mi dostalo ubezpečení, že za bílého dne to tam nevypadá tak divoce, jako po setmění. No mně těch 150 metrů stačilo. Zvláště odpoledne při zpáteční cestě, když se ulice začala probouzet… V dopoledních hodinách naštěstí tak hrozivě nepůsobila. Ostatně mnozí Newyorčané tudy prochází denně při cestě do práce a zpět.

Cesta vlakem trvala jen 15 minut. Kdyby však můj drahý neuslyšel hlášení o tom, že v zastávce Botanická zahrada se otevřou dveře jen u prvního vagónu, snadno bychom ji přejeli. Podobné hlášení jsem totiž totálně ignorovala. Takhle jsme se narychlo za jízdy a proti proudu přesouvali mezi zaplněnými vagóny.

Vítejte v přírodě měšťané!

Bronx Botanical garden 1 (1)

Sobotní pohoda uprostřed květinové oázy stála 25 dolarů na osobu.

Samotná Botanická zahrada v Bronxu je obrovská (kolem 100ha). Dokonce i já, která nejraději chodí všude po svých, jsem nepohrdla vláčkem, který nás popovezl částí zahrady. Nakonec jsme s ním jeli hned nadvakrát. Ani ne tak z lenosti, ale zaujal nás zajímavý komentář, který jízdu doplňoval. Chtěli jsme si ho tak vyslechnout celý, nejen jeho část. Dozvěděli jsme se tak mnohé zajímavosti z historie i současnosti zahrady. Třeba to, že botanická zahrada byla založena v roce 1891 a roku 1967 byla zařazena mezi národní historické památky.

Bronx Botanical garden 1 (3)

V centru zahrady se nachází také 20 hektarů neporušené přírody. Jedná se o zbytky původního lesa, který se rozkládal na území New Yorku ještě před příchodem kolonizátorů v 17. století.

Slavnou Růžovou zahradu (Peggy Rockefeller Rose garden) jsme bohužel navštívit nemohli. Růže rozkvétají až v červnu, takže v době naší návštěvy, byla tato zahrada zavřená.

Bronx Botanical garden 1 (4)

Výstava orchidejí byla samozřejmě úžasná. Konala se v elegantním skleníku Enid. A. Haupt Conservatory, který byl postaven už v roce 1902. Chytře jsme tam zašli hned po příjezdu, kdy nebyla žádná fronta. O dvě hodiny později tam stála minimálně hodinová!

Bronx Botanical garden 1 (6)

Rozhodně bylo na co koukat!

Bronx Botanical garden 1 (5)

Když už jsme byli v tak nádherném a rozlehlém parku, napadlo nás udělat si malý piknik v přírodě. Jen na takový piknik by si člověk měl přinést jídlo s sebou a nespoléhat se, že něco koupí až na místě, že?

Nevzali a spoléhali!

Museli jsme si tak vystát asi půlhodinovou frontu u místního občerstvení. Bohužel okolí restauračního zařízení bylo v odpoledních hodinách už poměrně obležené návštěvníky, takže jsme se rozhodli hledat vhodné místo na odpolední odpočinek v klidnější části parku.

Po cestě nám však jeden plastový kelímek s pitím praskl. Trochu jsem tomu napomohla neopatrným otvíráním a zavíráním víčka. Kelímek s kapajícím obsahem tak letěl rovnou do koše a my měli o jedno pití méně. Tedy já měla své kapučíno. To pití co letělo do koše, nebylo moje… To jsem původně přiznávat nechtěla, ale google dneska přeloží všechno a tak si článek možná přečte i ten, který zůstal na suchu! Pro nové pití jsme se totiž rozhodli už nevracet a raději jsme pokračovali v hledání místa, kde bychom zasedli a snědli zakoupené zákusky. Na jídlo tedy nakonec také nedošlo, protože na to se musely vystát jiné a mnohem delší fronty.

Klidný koutek s lavičkou jsme nakonec našli v lesíku v blízkosti Narcisového kopce (Daffodil Hill).

Bronx Botanical garden 2 (1)

Nemohla jsem si však pomoct, abych si po celou dobu zahradu v Bronxu nesrovnávala s Královskou botanickou zahradou Kew Gardens, kterou jsme navštívili zhruba ve stejné době před 2 roky v Londýně. Ne náhodou. Jak jsem se později dozvěděla, právě londýnská Kew Gardens byla té newyorské inspirací během výstavby.

V té newyorské mi však tak nějak chyběly další expozice. V prostorách zahrady Kew Gardens se nachází i jeden z královských paláců, galerie a skleníky a další zajímavé stavby. V té v Bronxu také byla další stavení (tedy kromě toho paláce samozřejmě), ale při naší víkendové návštěvě byla všechna zavřená. Možná to bylo proto, že jsme tam byli koncem dubna, anebo jsme jen prostě měli smůlu.

I tak to bylo moc příjemný výlet a rozhodně dobrý tip pro ty, co chtějí strávit krásný den mimo ruch velkoměsta.

Bronx Botanical garden 1 (7)

Komentáře