Hody, hody, do… a kam se poděl ten zajíc?

Hody, hody, do… a kam se poděl ten zajíc?

Velikonoce byly vždy mým oblíbeným obdobím. Mám ráda tradice a obzvlášť dobroty s nimi spojené. To je jedna z těch věcí, která mi v zahraničí chybí. Třeba v jižním Španělsku se místo našich tradičních Velikonoc slaví Svatý týden (Semana Santa). To, že se jedná o výjimečné období je tam znát snad na každém kroku. Zato v takovém  Londýně, kde jsem poté žila pět let, kromě čokoládových zajíců a vajíček v supermarketech, člověk skoro ani nepostřehne, že o nějaký svátek jde.

Easter7

Najdi si svého zajíčka!

Při pohledu na čokoládového velikonočního zajíčka si pokaždé vzpomenu na dobu, kdy jsem pracovala v cestovní kanceláři a jeden pražský hotel uspořádal pro své obchodní partnery tematickou párty s hrou: „Najdi si svého zajíčka!“

Hra spočívala v tom, že ve vyhrazeném patře hotelu byly v určených pokojích poschováváni zajíčci různých tvarů, velikostí a konzistencí. Naším úkolem bylo najít je a zapsat do políčka křížovky u čísla pokoje, kde byl schovaný, jako: polštář, skříň, zásuvka atd.

Ještě před dovysvětlením pravidel, můj tehdejší kolega jednoho takového zajíčka našel a hned se nám svým úlovkem pochlubil. „Až zajíčky najdete, nehýbejte s nimi,“ řekla v tu chvíli jedna z organizátorek hry. Kolega okamžitě lízátko na špejli ve tvaru zajíčkovy hlavy schoval za zády a spěšně vzpomínal, kde že ho přesně našel.

Po startu jsme se podle předem zvolené taktiky rozutekli, každý do jiného pokoje. Týmová práce se vyplatila a brzy jsme měli všechna políčka křížovky plná, včetně výsledné hádanky.

Vrhli jsme se okamžitě k výtahu, který se už už zavíral. Na poslední chvíli jsme do něj naskočili a s omluvným: „Pardon, promiňte,“ jsme si prodrali cestu mezi dvěma dalšími týmy uvnitř. Štěstí nám zase přálo, protože to byly zrovna dveře, na kterých jsem byla namáčknutá, které se po příjezdu do přízemí otevřely.

Vypadla jsem tak z výtahu jako první a úprkem, následovaná kolegyní, jsem vběhla do sálu. Tam na nás organizátorky trochu nevěřícně koukaly a kroutily hlavou. Se slovy: „To jsme si mohly myslet, že to vyhrajete zrovna vy,“ nám vtiskly do náruče obrovského čokoládového zajíce – cenu pro vítěze!

Dlouho jsem se u společenské hry takhle nenasmála.  A mimochodem, toho čokoládového zajíce jsme pak jedli  skoro týden!

Easter4

Velikonoce na Páté avenue

Letos je to poprvé, co slavím Velikonoce v Americe. Myslela jsem, že hledat velikonočního zajíčka v New Yorku, bude jako hledat jehlu v kupce sena. Tak nějak jsem předem předpokládala, že kromě těch čokoládových v supermarketech to tady bude podobné jako v Londýně. Naštěstí mě New York vyvedl z omylu!

Na internetu jsem si předem vyhledala informace o tom, co dělat na Velikonoce v New Yorku. Našla jsem mnoho odkazů na „Egg hunt“, ale valná většina byla pro osazenstvo s průměrným věkem 10 let. Jen jeden byl pro ty odrostlejší, konkrétně „lov vajec“ po barech v jedné z brooklynských ulic se speciální nabídkou slev na vybrané koktejly. To už byla lákavější nabídka!

Nakonec jsme vyrazili na nedělní velikonoční průvod (Easter Parade and Bonnet Festival), který probíhal na Páté avenue mezi 49. a 57. ulicí.  Tedy v úseku mezi katedrálou Svatého Patrika a začátkem Central parku. I přesto, že se jednalo o „průvod“, nešlo o tradiční procesí, ale o setkání newyorčanů, kteří měli na hlavách ručně vyrobené klobouky a čepce s velikonoční a jarní tématikou.  No, podívaná to byla úžasná! 🙂

Mnozí byli i stylově oblečeni.

Easter1 (8)

Nechyběli ani domácí mazlíčci!

Easter1 (9)

A zajíci byly prostě všude!

Easter1 (7)

Veselé Velikonoce všem!

Komentáře