Tajemství Empire State Building

Tajemství Empire State Building

Bylo to koncem září 2015 v podvečerních hodinách, kdy jsem poprvé vstoupila na americkou půdu se čtyřmi kufry a vykročila vstříc novému newyorskému dobrodružství.  Ten den jsme měli za sebou stěhování z bytu, osmihodinovou cestu letadlem a dvouhodinové čekání na letišti JFK. Když jsme se konečně značně znaveni dostali na hotelový pokoj, posadila jsem se na postel a zadívala se ven z okna. Před námi se tyčily osvícené mrakodrapy, kterým jako král vévodil ten nejslavnější – Empire State Building.

Nemohla jsem z proslulé budovy spustit oči. Horní část osvětlovala světla červeno zelené barvy. Ve směti výškových budov byl naprosto nepřehlédnutelný. Budova Empire State Building byla také to první, co jsem spatřila první ráno v New Yorku, když jsem se zadívala ven z okna na probouzející se město. Bylo pět ráno a pomalu začalo svítat.

2

Nový začátek

Naše první procházka po New Yorku byla po Páté avenue. Ve skutečnosti jsme hledali obchod mobilního operátora, abychom si zakoupili telefony s americkými čísly. Pro běžnou komunikaci, při hledání bydlení a práce to byla naprostá nutnost a při příjezdu naše priorita.

„Co to je?“ zahleděla jsem se na druhou stranu chodníku, kde se před vchodem shlukovaly různé skupinky. „Přece Empire State Building,“ ozval se vedle mě Andy. Zaklonila jsem hlavu a zadívala se na výškovou budovu. „Aha, tak to je ono,“ pomyslila jsem si trochu zklamaně. Ten den jsme však pokračovali dál v cestě. Přece jen jsme měli důležitější věci na seznamu. Návštěva památek musela počkat. Nejdříve bydlení, banka, úřady, práce. No, bylo toho hodně, co bylo třeba zařídit. Odpoledne jsme měli naplánovány už tři prohlídky bytů. Hlavně neztrácet čas!

Kdo by to byl v tu chvíli tušil, že o několik týdnů později projdu těmi dveřmi a poprvé zhlédnu na město z výšky ze slavné vyhlídky. Ne však jako turista, ale v rámci pracovního pohovoru! Úspěšného, měla bych dodat. Moje první práce v New Yorku totiž byla pro Empire State Building! Náhoda? Osud? Nevím. Pracovat v ikonické budově s naprosto skvělým týmem lidí, byla rozhodně úžasná zkušenost.

Dostala jsem se tak do míst, kam se běžný návštěvník nepodívá. Nahlédla jsem do zákulisí jedné z nejznámějších budov na světě a jako bonus jsem kdykoli mohla kdykoli vylézt nahoru a pokochat se pohledem na město.

IMG_3787

5 hlavních důvodů proč musíte navštívit právě Empire State Building (ESB):

  1. ESB je jedním ze symbolů New Yorku.
  2. S budovou ESB jsou spojeny neuvěřitelné příběhy a osudy.
  3. Úchvatná architektura ESB v Art Deco stylu.
  4. Spojení s legendárními filmy jako King Kong, Samotář v Seattlu, Superman a další.
  5. Dechberoucí výhled.

16

Fakta o Empire State Building:

  • ESB byl postaven během jednoho jediného roku.
  • Získal jméno po přezdívce New Yorku – Empire State.
  • Nachází se na Páté avenue mezi 33. a 34. ulicí.
  • do roku 1970 byl nejvyšší budovou na světě (381 metrů bez antény). Poté ho z pomyslného trůnu sesadilo Světové obchodní centrum (WTC).
  • Po útocích z 11. září 2001 se opět stal nejvyšší budovou v New Yorku. V roce 2012 toto žezlo převzal nově postavený One World Trade Centre.
  • Dnes je ESB 5. nejvyšší budovou v USA29. nejvyšší budovou na světě.
  • Budova je vlastněna společností Empire State Realty Trust.
  • ESB si zakládá na označení “eco-friendly”. V tomto duchu proběhla i poslední rekonstrukce v roce 2010.
  • ESB je po Pentagonu druhou největší kancelářskou budovou v Americe.
  • Do vyšších pater vozí návštěvníky celkem 73 výtahů.

IMG_5595a

Bezpečnost na prvním místě

Ráno 28. července 1945 malý bombardér naletěl do severní části budovy mezi 79. a 80. patrem. Další letadlo jen těsně minulo budovu o rok později. To byly asi dva nejhorší incidenty v historii budovy.

Po 11. září 2001 byl vstup do větší části budovy striktně omezen. Koridory s výstavou fotografií a posterů v suterénu, dříve volně přístupné veřejnosti, mohou nyní procházet jen zaměstnanci firem, které sídlí v budově a jejich návštěvníci. Veškeré návštěvy je nutno hlásit na recepci. Tu najedete v chodbě u vchodu z 34. ulice. Pokud vaše jméno není na seznamu příchozích, pak máte smůlu. V opačném případě si vás po předložení průkazu totožnosti vyfotí a obdržíte kartu, která vám umožní vstup k výtahům do vámi předem nahlášeného patra.

14

Každý návštěvník vyhlídky musí projít nejdříve přes bezpečnostní kontrolu. Když ze vstupní haly vyjedete po jezdících schodech do prvního patra (v USA je to druhé, přízemí je považováno za první patro), čeká vás kontrola podobná té na letišti. Takže žádné ostré předměty nebo sklo s sebou. A pozor! Neprojdou ani selfie tyče a velké deštníky. (Nemusíte je hned vyhazovat, jen je zanecháte dole u security a vyzvednete při odchodu.) Boty zouvat nemusíte. 🙂

S podobnými kontrolami se setkáte na většině turistických místech v New Yorku. Tak to berte jako nedílnou součást zážitku a nijak to neřešte. Ostatně je to i pro vaši bezpečnost.

Osvětlení horní části budovy.

V roce 1964 byla přidána na horní část budovy světla, která mohou měnit barvu podle sezóny, nebo různých událostí ve městě i ve světě. Například v den smrti zpěváka Prince se světa zbarvila do fialova, na svatého Patrika zase každoročně září zeleně. Synchronizovaná světelná show pak byla poprvé představena v roce 2012. Od té doby je k vidění při zvláštních příležitostech. Program osvětlení naleznete na webových stránkách vyhlídky.

12

Co byste měli o návštěvě Empire State Building ještě vědět?

  • Budova má hned 2 vyhlídky.  Hlavní, venkovní je v 86. patře a budete z ní mít 360° výhled na velkoměsto. Na druhou vyhlídku ve 102 patře vede speciální výtah z 86. patra. Vyhlídka v 102. patře je zastřešená, daleko menší (max. pro 20 osob) a platí se na ní vstup zvlášť.
  • Při jasných dnech je výhled až do vzdálenosti 70 kilometrů.

IMG_6028a

  • Legendární dlouhé fronty nejsou na denním pořádku. Záleží, v jakou denní dobu se rozhodnete ESB navštívit, za jakého počasí a v jakou roční dobu. Největší nával je vždy kolem západu slunce. Pokud se chcete vyhnout davu, doporučuje se návštěva jako první věc ráno, nebo až po desáté hodině večerní. Pokud chcete předem vědět, jaká je doba čekání, mrkněte na web Empire State Building. Mají tam speciální aplikaci, která je neustále aktualizována. Nebo se zeptejte, kteréhokoli pracovníka v uniformě při vstupu, případně u info desku na konci vstupní Art Deco haly. Rádi vám tuto informaci poskytnou.

21

  • Vstupenky můžete zakoupit přes internet, případně v pokladně v prvním patře za bezpečnostní kontrolou.
  • Na vyhlídku v 86. patře vás dovezou dva výtahy (nejprve do 80. patra a pak další z 80. do 86. patra. Jízda nahoru trvá méně než 2 minuty.
  • V 80. patře se nachází také stálá výstava fotografií z historie budovy a její výstavby a také obchod se suvenýry. Na ten narazíte při cestě dolů.
  • Pokud máte CITY PASS, můžete navštívit vyhlídku v 86. patře hned 2x během jednoho dne. Máte tak možnost vidět New York z výšky přes den i v noci. Druhá návštěva však musí být až po 22hod. A pokud to bude mezi čtvrtkem a nedělí, tak vám k tomu ještě bude hrát saxofon!
  • Vyhlídka je otevřena denně od 8– 2 hod. Uzavřena je jen během špatného počasí. Takže když je venku mlha, prší, sněží, nebo bouří, je velká pravděpodobnost, že výhled bude velmi limitovaný, ne-li nulový! Tak nebuďte jako dvojice turistů, kteří se dožadovali výstupu, i když jim každý od vstupu do budovy vysvětloval, co je to nulová viditelnost

Vidíte, co je za oknem?“

Nic.“

Ano, tak přesně to je to, co tam uvidíte!

Můžeme tedy jít nahoru?

Ale nic neuvidíte.“

To nevadí.“

Samozřejmě, že když sešli dolů, šli si hned stěžovat a domáhali se vrácení peněz!

  • Zvláště v dopoledních hodinách máte také velkou šanci potkat nějakou celebritu. Ty Empire State Building milují. Ostatně část kolekce fotografií z jejich návštěv můžete vidět v jednom z koridorů při sestupu dolů. Větší část těchto fotografií je bohužel umístněná v chodbách, které nejsou normálně přístupné veřejnosti (viz. foto níže).

10

  • ESB je také jedno z nejoblíbenějších míst pro žádosti o ruku ve městě. Každý rok na svatého Valentýna se na vyhlídce v 86. patře konají i svatby (dokonce i když je venku mínus 10!).
  • Orientovat se po chodbách a mezi patry vám pomohou ochotní zaměstnanci v uniformách. Většina z nich tam pracuje už mnoho let a svoji práci milují!

Empire State Building není jen tahák na turisty, ale neoddělitelná součást příběhu „města, které nespí“ a jeho obyvatel. A já jsem opravdu vděčná, že jsem toho mohla být alespoň na chvíli součástí.

IMG_5619a

Komentáře